Det här är en Blogg, vad är du?

Arbetslös men inte meningslös//21 Aug 2009


Då var man out of work. Nästan. Stämplar in en stund på lördag men sen är det ut i kylan och in på arbetsförmedlingen som gäller.
Men skit i det, idag är jag ledig med lön och det är the shit.
Stina har dykt hem från riksgränsen och idag ska vi kolla på Masten i Kristianopel. Jag föreslog att vi skulle spela Gyllene tider-låtar på hög volym hela vägen men det tyckte stina var lite väl magstarkt.


Fredag i Malmö//14 Aug 2009


Tyvärr är jag inte på plats i parkerna stad. Men du som är det ska jävlar i mej ta plats vid parkscenen i folkets park ikväll klockan 20. Se till att ha svept ett par bägare innan och sen skanka dej fördärvad till Sveriges antagligen bästa skaband, Liberator!

Den här låten handlar om något så farligt som idrott men bandet förespråkar även öldrickande i mängd så det går på ett ut.


bakisjobb//08 Aug 2009


Idag är jag bakfull på jobbet och tycker att det här är så jävla bra!


Surfs NOT up//07 Aug 2009


Det var länge sen jag skrev något om surfing här. Jag skrev väl lite för två veckor sen men inget detaljerat. Vi har surfat jävligt mycket den här sommaren. Juli har varit ovanligt bra, både 4.1 med hyffsad vinkel i Grönis och fullt freestyle ladd på Haga och så lite Schlalom därimellan.
Men nu har det vart helt dött i över en vecka. Känns sjukt konstigt och tråkigt.
Så för att publicera något som har med surfing att göra så slänger jag upp den här sköna surfaren som jag hittade på ett lotteristånd i folkets Park i Malmö.
Det här var väl ett meningsfullt blogginlägg? bra att du tog dej tid att läsa det!


Fredagsbloggen?//31 Jul 2009


Fyllt på förråden lite. Ny färgfilm och lite kemi så det kan framkallas med.
Hoppas jag ska få tummen ur och börja rasta alla möjliga kameror nu framöver.

Kolla mina nya Bedfordflex!
Min härliga Kamrat Anna har köpt ett asfett hus. Det är riktigt gammalt med sköna tapeter, en svartklubb, en lada full med gamla gamla engelska bilar och varenda rum smockfullt med gamla grejer. Jag har på riktigt ALDRIG sett så mycket gamla prylar. Det har plockats, sållats och sålts och ändå finns det inget stopp på alla prylar. Jag lär återkomma till Annas hus då det är sjukt fett och massa saker jag vill plåta.
Iallafall så var jag förbi där häromdagen och fick dem här två kamerorna. Jag såg dem för ett tag sen, precis när hon hade börjat hålla på där inne och pratade om loppis. Jag sa att jag ville köpa dem om dom skulle säljas men nu fick jag dem som någon form av gåva. Tack Anna.

Det jag inte visste då var att dem troligen är tillverkade av Great Wall Plastics i Hong Kong, samma som tillverkade Dianan och alla dess kloner.
Grymt!
NERD NERD NERD!

Det är som ni ser en tvåögd spegelreflex helt i plast. Några små bläck av plåt inne i slutaren men linser, hus och allt är av plast utan några som helst tätningar. Kommer med andra ord bli både oskarpt, och ljusläkage, blir ju knappast bättre!

Det finns bara ett problem med dem och det är att dem är gjorda för 127-film som är jävligt svår att få tag på.
Jag håller på och testar lite olika grejer och det är nog två lägen som gäller. Till en ena ska jag hitta på ett sätt att modda någon form av film så att den går i och den andra kommer jag nog slakta för att använda objektivet till något annat kul.
Vi får se vad det blir och om jag lyckas.


<< Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 Next >>

Content Management Powered by CuteNews

Untitled Document Love Bombing

<< Previous {pages} Next >>

Kategorier

<< Previous {pages} Next >>

För Tillfället

<< Previous {pages} Next >>